Jag tankte beratta lite om skolan har. Varje morgon ringer min vackarklocka 05.30, jag ater lite frukost, plockar ihop skolbocker, dator och lunchbagen. Vid 06.15 skjutsar min vardsyster Akiko hennes syster Emiko och mig till skolan. Det kandes lite konstigt iborjan, med tanke pa att hon ar yngre an mig, men det racker ju med att vara 16 ar for att kora bil har.
Framme pa skolan gar jag direkt till tjejernas omkladningsrum och lamnar av mina saker. Sedan ar det ut i den fuktiga morgonen till Cross Country. Vi ar ofta fardiga precis nar solen gar upp over skolbyggnaden, och det ar bra for nar solen ar uppe ar det olidligt varmt att springa.
Jag gar pa en valdigt stor skola med 4000 elever, sa den ar inte sa personlig, men det finns manga andra fordelar. Jag vet inte om jag har sagt det tidigare men det ar precis som pa film, med olika sport team, hejaramsor hit och dit. Varje morgon under andra perioden hors en rost i hogtalarna som halsar oss valkomna och laser en halsning till Amerikas och Texas flagga, medans alla star upp med den hogra handen over brostet.
Skoldagen ar indelad i sju perioder, vi har samma schema varje dag. I hogtalarna hor man en signal som betyder att en lektion slutar, oavsett om man ar mitt inne i nagot, skall man plocka ihop allt och ga till nasta lektion. Vid nasta lektion skall man vara inne i klassrummet for nasta lektion. Sa fortsatter det fram till lunch som jag har mitt i Engelska lektionen, vi har omkring tjugo minuter pa oss. Lunchen kan kopas eller tas med hemmifran. De flesta har ater inte bra mat! Alla ater ofta som tillbehor till sin mat en hel pase (mindre storlek) chips och enforpackning (som tur ocksa lite mindre) kakor! Om man skulle behova ga pa toaletten maste man gora det pa toaletterna vid matsalen. Den finns vakter som haller koll pa att man inte gar nagon stans. Hela dagen maste man bara sitt student ID runt halsen synligt, annars kan man bli inkallad. Behover man ga pa toaletten under lektionen maste lararen skriva ett pass.
Pipet i hogtalana fortsatter till 14.25 da period sju ar slut och alla rusar ut till den gigantiska parkeringen dar alla trunkar och djeepar star parkerade. Inuti skolan ar det valdigt kallt, jag maste ha pa mig langbyckor och en tjocktroja men nar man sedan gar ut borjar man svettas, for det ar sa varmt. Aven om det nu borjar bli lite svalare (narmare sommar varme i Sverige). Skolan har kladregler, har man pa sig ett linne, sa maste banden vara minst tre gfingrar brett (vilket inte ar sa latt att hitta) byxor, kjolar och shorts maste ga forbi handerna om man later de hanga langs med sidorna. Killar maste vara helt renrakade och man far inte bara percing eller ha en extrem harfarg.
Jag var pa ett lager med kyrkan denna helgen och fick testa pa det Amerikanska mat livet, jag blev helt forundrad hur de overlever! Till frukost var det lemonad och bagel. Sedan var det massa olika kakor och en sot dryck, till lunch blev det hamburgare och korv, med chips och kakor, middag -"Chickenfile" vilket ar friterad fyckling mellan ett hamburgebrod och attiksgurka, till serverades varsin pase chips och kakor. Pa kvallen serverades det pizza, chips och kakor! Jag maste erkanna att det kandes ganska skont att komma hem till min japanska vardmammas mat.
/Erika
Mormor » Snart dags för hemresa!: ”Kommer att sakna dina trevliga rese-beskrivningar. Jag har ju rest med dej på mi..”
Anette » Snart dags för hemresa!: ”Hej Erika Vad kul att du skickar oss en ny uppdatering på din spännande resa oc..”
Madeleine » Jul i Texas: ”Hej Erika, Hoppas våren ar fin i Texas. Vi reser till Europa i slutet på april o..”
Per Ånevall » Jul i Texas: ”Hej Erika Har varit och hoppat och skuttat med mor på FoS eftersom snön hemma bö..”
Margareta Fintling » Jul i Texas: ”God Fortsättning som vi säger här i ditt gamla hemland! Det låter som du blir vä..”
Jag önskar dig en fortsatt bra och lärorik tid i Amerika!